My Project 1 1

DIŞYÖNDER “YÖNÜMÜZ İHRACAT” WEBİNARINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Dış Ticarete Yön Verenler Derneği İhracat Çalışma Grubu “YÖNÜMÜZ İHRACAT” başlığı altında ülkemizin yıllık ihracat değerlendirmesini yaparak, nasıl daha iyi duruma getirebiliriz, üstümüze düşen görevler neler ve genç-kadın girişimcilere tavsiyeler konu başlıkları altında genel katılıma açık bir etkinlik gerçekleştirildi.

Turmet Madencilik Genel Müdür Yardımcısı Umut Rallas’ın moderatörlüğünde, İKMİB YK Başkanı Adil Pelister, UTİKAD YK Başkanı Ayşem Ulusoy,8 Gen Madencilik YK Başkanı Nurdan İzgördü’nün konuşmacı olarak katılımı ile ihracatı artırmada izlenecek yollar belirtilirken katılımcılardan gelen sorular net şekilde cevaplandı.

Yönümüz ihracat teması ile gerçekleştirilen webinar Dış Ticarete Yön Verenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Çınar’ın açılış konuşması ile başlayarak, Adil Pelister beyin kimya sektörünün genel anlamda başarısını, bu başarının sebepleri, diğer sektörlerle ilişkisini aktarması, Ayşem Ulusoy’un ihracatta lojistiğin önemi, daha başarılı ve büyük ölçekli ihracat hacmine kavuşmak için taşımacılık anlamında ürün farklılaştırılmasına gidilmesi gerektiği konuları hakkında görüşlerini belirtmesi ve Nurdan İzgördü’nün maden sektörü özelinde önemli değerlendirmelerde bulunarak sektör içerisinde yaşanılan zorluklar ve getirilmesi gereken kolaylıklar hakkında bilgiler vermesiyle devam etmiştir.

Hem zoom hem youtube üzerinden 20:30 – 22:00 arası gerçekleştirilen bu programda DIŞYÖNDER İhracat Çalışma Grubu Üyesi ve etkinlik moderatörü Umut Rallas’ın katılımcılar tarafından sorulan tüm soruları eksiksiz sorması ve konuşmacılar tarafından objektif şekilde cevaplanması katılımcılar nezdinde büyük beğeni toplamıştır.

UTİKAD YK Başkanı Ayşem Ulusoy “Satınalma eğilimlerinin dünya geneli başka bir yöne evrildiğini görüyoruz. Bu sebeple sektörlerimizi farklılaştırma yöntemiyle geliştirirsek pazar payımızı artırabiliriz.” söylemiyle farklılaştırmanın önemini vurgulamış oldu.

İKMİB YK Başkanı Adil Pelister “Dünya global olmalı ihracata önem vermeliyiz. TİM içerisinde 27 sektör var kimya sektörümüz geçen yıl 25.4 bu yıl 33 milyar dolar ihracat ile %34 büyüme gerçekleştirdi” diyerek kimya sektörünün önemine ve ülkedeki ihracat payını vurgulamış oldu.

Webinar DIŞYÖNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Hakan Çınar; sektör paydaşlarına ve çalışanlarına fayda sağlayacak bu tarz programların hızla devam edeceğini belirtmesi ve teşekkür konuşması ile sona ermiştir.

17 19

Bize Ulaşın