My Project 1 1

Dışyönder Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Hakan Çınar’ın Yeni Yıl Tebrik Mektubu

Değerli Dışyönder Üyeleri,

Yeni bir yıla, heyecanla ve elbette yeni hedeflerle girmemize artık saatler kaldı. Türkiye için dış ticaret ne denli önemli ise, dış ticaret için de Dışyönder’in o denli önemli hale geldiğini gururla paylaşmak isterim. Her şey bir hayal ile başladı benim için. Önceleri hayaldi, ama bugün gerçek oldu. Kısa sürede üye sayımız yaklaşık 200’ü buldu. Pek çok kez devletin üst organları ile birebir görüşmeler gerçekleştirirken, bir çok çalıştay ile onlarca farklı konuda tavsiyelerde bulunduk, ismimize yakışır şekilde yön vermek için sizlerle birlikte çaba harcadık. Geride bıraktığımız yılda Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Ticaretin Kolaylaştırılması Komitesi’ne katılımcı olmaya başladık, ilk dergimizi çıkarttık, Sedefed’e üye olduk, bir çok organizasyona imza attık, defalarca televizyon ekranlarında yer aldık ve düşüncelerimizi anlattık. Bazı önerilerimiz kamu nezdinde ete kemiğe büründü ve somut sonuçlar elde ettik. Öğrencilere burs verdik, üniversitelerle işbirlikleri yaptık. Kısaca dış ticaret için, ülkemizin dış ticaretinin her alanı için elimizden geldiğince çaba harcadık.

Aynı çabayı üzerine daha fazla koyarak sürdürmeye devam edeceğimize ant içtiğimiz en son organizasyonumuzu ise Kasım ayında gerçekleştirdik. Önümüzde farklı hedefler var; 21 Mart’ta Türkiye’nin en büyük Dış Ticaret Zirvesi’ni gerçekleştirecek, UR-GE (Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi) projeleri ile ihracata destek olacak, Dışyönder Tahkim ile Türk hukuk sistemine de katkı sunacağız. Ülkemizin daha sağlıklı bir dış ticaret yapısına ulaşmak için de elimizden geleni yapacağımıza dair istekliliğimiz son derece yüksek. Bürokrasinin sürdürülebilirliğine olan inancımızdan ötürü, ülkemizde gerçekleşecek seçimin, çalışmalarımız üzerinde hiçbir etkisi olmayacağının altını çizmek isterim. Biz her durumda Türkiye’nin dış ticaretinde doğrudan rol oynayan; ihracat, ithalat, lojistik, gümrükleme, sigorta, finans gibi alanların tamamında çalışmalarımızı sürdürürken, teknolojiyi de daha etkin hale getirebilmeyi ve farklı ülkelerdeki paydaşlarımızla da işbirlikleri yapmayı hedefler şekilde faaliyetlerimizi 2023’te ve sonraki yıllarda da hız kesmeksizin sürdürmeye devam edeceğiz.

Hayallerimizi gerçeğe dönüştürme inanç ve çabamızla 2023’ü de karşılamayı beklerken, ülkemiz ekonomisinin ve dış ticaretinin çok daha iyi seviyelere ulaşmasını temenni ediyor, Dışyönder ailesi olarak hepinizin yeni yılını kutluyorum.

Dr.Hakan Çınar

Kurucu Başkan

Bize Ulaşın